Web Nedir? Neye Dikkat Edilmelidir ?

Web Nedir? Neye Dikkat Edilmelidir ?

Web Nedir?

Web, internet üzerindeki en önemli servislerden biridir. İnternetteki yazı, resim, ses, grafik gibi dökümanları başka bilgisayarlara göndermemizi sağlar. Bu olayların işleyebilmesi için arka planda birçok yazılım çalışmaktadır. Sıradan bir kullanıcı bunları göremez. Kullanıcı bir arayüz yardımı ile www servisinden kolayca yararlanabilir.

WWW Nedir?

İnternet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dökümanlarından oluşan bir bilgi sistemidir. World Wide Web sözcüklerinin kısaltmasıdır. Kısaca Web sözcüğü ile ifade edilir. World Wide Web insanların projelerinin paylaşılmasını sağlayan bir bilgi ve kültür deposudur.

Web Sunucular

İnternet ile bağlantısı olan ve IP numarası olan her bilgisayar web sunuculuğu yapabilir. Hazırlanan web sayfasının sunumunu yapan bir yazılımın olması ile birlikte web sayfanız internette görüntülenebilir. Birçok yazılım bunu gerçekleştirebilir. Bir web sunucu birçok web sayfasını ve web sitesini yayınlayabilir. Web sunucuları bu işi yapan bilgisayarlara verilen isimdir. Birçok ticari ve resmi kuruluş web sunuculuğunu yapar.

Web Sitesi Nedir?

Web sitesi tel bir alan adını paylaşan, birbirine bağlı, herkes tarafından erişilebilir web sayfalarının bir bütünüdür. Web siteleri, çeşitli amaçlara hizmet etmek için bir kişi, grup, işletme veya kuruluş tarafından oluşturulabilir ve korunabilir. Herkesin erişebildiği web sitelerinin bütünü World Wide Web’ oluşturur.

Web Sayfası Nedir?

Web sayfası HTML de yazılan, diğer ağlardan erişilebilen ve bir internet tarayıcı kullanan belgedir. Bir web sayfasında diğer web sayfalarına ve dosyalarına grafik, metin ve bağlantılar içerebilir. Bir web sayfasını görüntülemek için bir tarayıcı gerekir. Bir web sayfasına girebilmek için tarayıcıya girdikten sonra adres çubuğuna web sitesinin URL’sini girerek bir web sayfası açabilirsiniz. Giriş yapmak istediğimiz sitenin URL’sini bilmiyorsanız, arama motorunu kullanmanız yeterli olacaktır. Web sayfaları sonsuz bir çeşitlilikte karşımıza çıkmaktadır. Haber siteleri, eğitim siteleri, forumlar, bilim siteleri, e-ticaret siteleri, sosyal medya siteleri, bilgi akışı sağlayan siteler gibi binlerce internet sitesi bulunmaktadır.

Web Sitesi Çeşitleri Nelerdir?

Web sitesi çeşitleri türüne göre 2 ana başlıkta incelenir. Bunlar:

Programlama Diline Göre Web Sitesi Çeşitleri Şunlardır:

  • Statik Web Sitesi
  • Dinamik Web Sitesi

İçeriğine Göre Web Sitesi Çeşitleri Şunlardır:

  • Hazır Web Sitesi
  • Kurumsal Web Sitesi
  • E-ticaret Sitesi
  • Mikro Web Sitesi
  • Özel Fonksiyona Sahip Web Sitesi

Web Sitelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bir web sitesinin en önemli noktası sitenin açık ve anlaşılır olmasıdır. Ana sayfada yer alan metin, grafik ve bilgiler sitenizin amacına uygun olmalıdır. Göz yormayan birbiriyle uyumlu renkler, okunması kolay metin fontları ve renkleri seçilmelidir. Renklerin uyumsuzluğu ve karmaşıklığı kullanıcıları sitemizden uzaklaştırabilir. Sitenizin daha kolay bulunabilmesi için URL yapısının kısa olması ve özel karakterler içermemesi gerekir. Alan adınızı seçerken web sitenizin amacına uygun, doğru uzantılı ve akılda kalan bir alan adı seçmeye özen gösterin. Sade ve kısa kodların kullanılması web sitenizin daha hızlı tanınması içinde önemlidir. Web sitenizin arayüzünü belirleyecek içerikleri belirli sıklıklarla sitenize girmelisiniz. Hazırladığınız içeriklerin özgün ve yazım kurallarına uygun olmasına özen göstermelisiniz. Kullanılan fotoğrafların lisansı ve orijinalliği önemlidir. Sadece sizin sitenizde bulunan bir görsel olması özgün olmanızda etkilidir.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Neden Önemlidir?

Web sitemize hangi cihazdan erişilmek istenirse istensin sitemize ait tüm sayfaların iyi görünmesi ve çalışması önemlidir. Web sitenizin her ekran boyutunda kaliteli gözükmesi kullanıcılar için çok daha iyi ve anlaşılır olmasını sağlar.

İyi Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Web sitemizin öne çıkması için en önemli yol sitemizin içeriğinin özgün ve anlaşılır olmasıdır. Herkes tarafından kolayca anlaşılabilmesi, daha çok kişiye ulaşmasını hızlandırır. Kullanıcıların sitemiz hakkındaki yorumlarına yanıt vermek ve önerilerini dinlememiz gerekir. Düzenli olarak içerik üretilmesi ve sitenin güncel tutulması kalıcılık açısından önemlidir.

Add a Comment

Your email address will not be published.

Görüşme Başlat
Merhaba
Hoşgeldiniz
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?